top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Kupuję samochód, co z jego ubezpieczeniem OC?

Po sfinalizowaniu transakcji kupna samochodu musisz pamiętać, że na twoje barki spada również kwestia jego ubezpieczenia. Składka OC po sprzedającym samochód może być opłacona tylko w części lub w ogóle wygasła jakiś czas temu. Jak się do tego zabrać? Opowiemy Ci o tym w kilku krokach.

Gdzie mogę sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony ?


Aktualnie nie ma obowiązku noszenia przy sobie umowy OC, zdarzyć się może, że i sprzedający nie będzie jej miał ze sobą. Zachęcamy abyś zawsze sam upewnił się czy samochód, który kupujesz jest ubezpieczony. Możesz to zrobić przez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i opcję identyfikacji umowy OC na dany dzień. Wystarczy, że będziesz miał numer rejestracyjny auta lub jego numer VIN.


Gdzie sprawdzę czy polisa samochodu została opłacona w całości ?


Wszystkie płatności związane z polisą możemy sprawdzić bezpośrednio u wskazanego ubezpieczyciela. Jeżeli okaże się, że polisa była nieopłacona.... nie martw się ! Ubezpieczyciel w dniu kupna obliczy składkę odpowiadającą twoim danym ważną od dnia zakupu, do końca okresu ochrony. Za poprzedni okres odpowiedzialna jest osoba sprzedająca pojazd.

Ważne ! Nie musisz godzić się na ofertę zaproponowaną przez dane towarzystwo. Możesz wypowiedzieć umowę i znaleźć odpowiadającą swoim potrzebom ofertę. Zachęcamy skorzystać z naszego kalkulatora składek, o którym napisaliśmy w tym ->poście<- tanie ubezpieczenia w Krakowie i okolicach.


Co to znaczy rekalkulacja składki ?


W sytuacji, gdy składka jest w całości opłacona przez zbywcę pojazdu nie oznacza, że będziemy płacić przy kolejnym wznowieniu ochrony tyle samo. Kupujący musi liczyć się z tym, że jego składka zostanie poddana rekalkulacji czyli ponownemu wyliczeniu składki opartej na jego danych. Ubezpieczyciel oblicza pewne ryzyko, na którego zwiększenie wpływają takie czynniki jak np. wiek nowego właściciela pojazdu (szczególnie młodzi kierowcy poniżej 26 roku życia) czy większa ilość kolizji lub wypadków spowodowana przez kierowcę. To wszystko wpływa na zwiększenie sumy, którą zapłacimy za polisę OC.


O czym musisz pamiętać jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z polisy zbywcy pojazdu ?


Pamiętaj, że korzystając z polisy zbywcy nie naliczają ci się żadne zniżki za twoją bezszkodową jazdę !


Pamiętaj, że polisa nie wznawia się automatycznie na kolejny rok!


Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie ma w obowiązku informować cię o końcu ochrony!
Podsumujmy.


Nie ufaj nikomu na słowo, sam sprawdź czy polisa jest aktualna i czy jest opłacona w całości.

To ty po zakupie jesteś odpowiedzialny za pojazd a zarazem za jego ubezpieczenie.

Ty możesz dokonać wyboru czy chcesz kontynuować polisę po zbywcy pojazdu (co może się wiązać z rekalkulacją) czy też wypowiesz umowę i znajdziesz ofertę u innego ubezpieczyciela.

Zadbaj o kontrolowanie okresu trwania ochrony twojego pojazdu, nie przedłuża się ona automatycznie.


Mamy nadzieję, że udało nam się przejrzyście przedstawić Ci kroki podejmowane w związku z ubezpieczeniem twojego nowego pojazdu :) Jesteśmy pewni, że zastanawiasz się też jak kupić najtańsze OC? Pisaliśmy o tym w ->poście<- tanie ubezpieczenie w Krakowie. Jeżeli wciąż coś jest dla Ciebie nie jasne zawsze możesz się z nami skontaktować poprzez formularz na naszej stronie, który znajduje się w dolnym prawym rogu! Zapraszamy też do naszego biura w Krakowie, znajdziemy dla ciebie tanie ubezpieczenie :)

Kraków, 16.03.2021r.


 

Źródło : rankomat

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page