top of page
Szukaj
  • Mirosław Mamoń

Czy zgłaszać szkodę z AC? Ile stracę zniżek?

Zaktualizowano: 13 kwi 2023


Ile będzie mnie kosztowało ubezpieczenie jeśli zgłoszę szkodę? Czy na inne pojazdy składka też wzrośnie? Coraz częściej dostajemy tego typu pytania.

Zadałem tytułowe pytanie przez Chat GPT sztucznej inteligencji. Oto uzyskana odpowiedź:


"Wzrost składki AC po szkodzie zależy od kilku czynników, takich jak wysokość szkody, częstotliwość zgłaszania szkód przez ubezpieczonego oraz indywidualna polityka ubezpieczyciela. W przypadku pojedynczej szkody, która jest Twoją winą, ubezpieczyciel może zdecydować się na podwyższenie Twojej składki AC. Wzrost ten może być skokowy i zależeć od wysokości szkody. Ponadto, jeśli zgłaszałeś już wcześniej szkody, to również może to wpłynąć na wzrost składki po kolejnej szkodzie. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i ostateczną decyzję w sprawie wzrostu składki podejmuje ubezpieczyciel. Przed podjęciem decyzji o zgłoszeniu szkody warto dokładnie przeanalizować swoją polisę ubezpieczeniową i zastanowić się, czy opłaca Ci się zgłaszać szkodę, czy może lepiej ją pokryć samodzielnie."


Podobnie odpowiadamy naszym klientom. Jednak większość oczekuje bardziej precyzyjnej odpowiedzi. Ile zapłacę po zlikwidowaniu szkody z polisy? Tu zaczyna się trudność.

15 lat temu agent otworzyłby książeczkę z taryfami i wyliczył składkę uwzględniając zgłoszoną szkodę w każdym z Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) z którymi współpracuje.

Obecnie obecnie składkę liczymy online na portalu TU. Zależy ona od co najmniej kilkunastu parametrów. Część z nich jest ściągana bezpośrednio z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK). Historia szkód klienta natomiast z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) do którego każde TU ma obowiązek raportować każdą szkodę.

Każde z Towarzystw posiada swój system naliczania zniżek uzależniony od wielu czynników. Kiedyś większość TU za pierwszą szkodę podnosiło składkę o 20% w pierwszym roku. Dzisiaj może to być od 0 do 50%. Oczywiście zaproponujemy transfer do TU

z najkorzystniejszą ofertą.

Nową składkę agent będzie mógł podać dopiero gdy szkoda pojawi sie w UFG czyli po jej zgłoszeniu, co będzie wówczas średnio pomocne w świetle zadanego pytania.

Po to wykupujemy ubezpieczenie AC by w przypadku niespodziewanego zdarzenia TU pokryło naszą szkodę. Taką odpowiedź otrzymuje od nas 80% klientów.

Nad niezgłaszaniem szkody w przedziale 500 - 1500 zł powinni się zastanowić klienci posiadający więcej pojazdów z wykupionym AC oraz dla których byłaby to kolejna szkoda

w roku.

Podobny temat dotyczący OC (ugoda z poszkodowanym jest dopuszczalna) poruszaliśmy w tym poście

W następnym poście poruszymy związany z powyższym temat opłacalności wykupu opcji ochrony zniżki OC, AC.


Mam nadzieję, powyższe wyjaśnienia okażą zbędne jadnak w nieprzewidzianej sytuacji przynajmniej pomocne.


Mirosław Mamoń16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page