top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Ile zniżek traci się po kolizji ? Jak je odzyskać ? O ile wzrośnie kwota składki OC po kolizji ?

Zaktualizowano: 31 paź 2021


Ubezpieczenie OC od początku tego roku zdecydowanie rosło w górę. Co ciekawe to nie Warszawa jest miastem, w którym są najdroższe polisy. Właśnie co do ceny polisy, zależna jest ona między innymi od tego jaka jest historia naszej jazdy samochodem. Spowodowałeś kolizję i zastanawiasz się ile zostanie potrącone ci zniżek ? Jak je odzyskać ? Przeczytaj !


W dużych miastach nie było znacznych wzrostów w cenie polisy OC, jak pokazują analizy za najwyższe składki OC muszą płacić kierowcy kolejno z Wrocławia, Gdańska, Warszawy oraz Szczecina. Badania wykonano na podstawie wyliczeń składki 3 przykładowych kierowców :

- Młody klient kupujący pierwsze ubezpieczenie OC,

- Klient z niedawno powstałą szkodą,

- Klient posiadający maksymalne zniżki.


W dzisiejszym temacie interesuje nas klient, który mając wszystkie zniżki spowodował kolizję. Jak to wpłynie na cenę jego polisy OC ?


Za każdy rok "przejechany" bezkolizyjnie ubezpieczyciel umożliwia nam skorzystanie ze zniżek. W zależności od towarzystwa za rok bez szkody otrzymamy od 5-20%. Za każde kolejne lata jazdy bez kolizji możemy otrzymywać jeszcze więcej zniżek. Na ogół po wieloletniej jeździe bez spowodowania szkody możemy dojść do pułapu nawet 60% zniżek, które zazwyczaj są górnym limitem jaki może nam oferować towarzystwo ubezpieczeniowe. Choć niekiedy możemy sobie wypracować i 70% lub 80% zniżki.


Po kolizji nasza składka OC wzrasta. W zależności od towarzystwa i historii ubezpieczenia może być to 10-30% utraty zniżki w następnym roku. Na wartość tę nie zawsze ma wpływ fakt jak poważna była to kolizja. Co oznacza, że nawet drobna stłuczka może skutkować konkretną zwyżką w kolejnym roku. Wszystko zależy od ubezpieczyciela i twojej polisy OC.


A młodzi kierowcy bez zniżek ?


Osoby, które nie wypracowały jeszcze żadnych zniżek i spowodują kolizję w przeszłości - im praktycznie nie można ich odebrać, ale mogą zapłacić zdecydowanie więcej za swoje pierwsze ubezpieczenie OC. Jest to efekt tego, że prowadząc pojazd (mimo, że nie swój) i powodując szkodę także jest się uwzględnionym w raporcie szkody do bazy UFG.


O ile wzrośnie składka OC po kolizji ?

Jak możemy wywnioskować z tabeli największe potrącenie zniżek za kolizję są w miastach, w których polisa OC wychodzi najdrożej. Jest to około 400zł. Natomiast najmniej około 250zł.

W Krakowie jest to 274zł. Nie tak źle w porównaniu do innych także dużych miast. Są to kwoty oczywiście uśrednione. I wszystko zależy od tego jaką polisę mamy i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym. Każda kolejna kolizja powoduje też coraz to wyższą kwotę składki.


Jak odzyskać utracone zniżki ?


Jedynym sposobem ponownego wypracowania zniżek jest po prostu bezkolizyjna jazda. Jednak wcale nie musi to trwać przez kolejne lata. Przy upływie czasu polisy OC możemy się zdecydować na inne towarzystwo, które za tę szkodę nie zabiera 30% zniżek a 10%.


Twój Ekspert może zaproponować ci polisę, w której może obowiązywać ochrona zniżek ! Odwiedź nas w biurze na ul. Różanej w Krakowie lub skontaktuj się z nami poprzez czat.

Z chęcią odpowiemy na wasze pytania :)


Twój Ekspert


Kraków, 29.10.2021 r.

 

Źródło :

49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page