top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Podwyżki w 2022 roku a ceny ubezpieczeń samochodów


Drożejące samochody, części do nich oraz usługi serwisowe najprawdopodobniej wpłyną na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w nadchodzącym 2022 roku. Od Stycznia wyższa będzie także płaca minimalna co z pewnością wpłynie na ceny kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.


Zależność między ceną polisy OC a punktami karnymi


To już postanowione, od 1 Stycznia 2022 roku zmieni się prawo drogowe. Na celu ma ono ochronę pieszych oraz surowsze kary za nie przestrzeganie przepisów drogowych np. na miejscu zdarzenia policja będzie mogła wystawić mandat na kwotę 5 tysięcy złotych. Punkty karne będą się kasować już nie po roku a po dwóch latach od dnia opłacenia kary. Ich liczba przełoży się na cenę polisy OC. Ubezpieczyciele będą mieli wgląd w historię kierowcy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i na jej podstawie w zależności od liczby i rodzaju punktów karnych będą mogli wyliczyć składkę OC. Po obliczeniu ceny OC ubezpieczyciel usuwa dane kierowcy ze swojego systemu. Takie rozwiązania z powodzeniem sprawdziły się już w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.


Wyższe ceny w branży samochodowej


Każdy z nas już zauważył, że ceny w branży samochodowej mocno poszybowały do góry. Ceny samochodów, części oraz usług w warsztatach mocno podrożały. Przekłada się to więc na cenę ubezpieczenia OC i AC. Przykładowo, ustalone sumy ubezpieczenia samochodów kilka miesięcy temu nie oddają ich obecnej wartości na rynku wtórnym. W przypadku kradzieży wypłacona kwota przez ubezpieczyciela mogłaby nie starczyć na zakup kolejnego samochodu. Natomiast droższe części i usługi podnoszą koszty likwidacji szkód. Zdaniem ekspertów, w obliczu wysokiej inflacji i zwiększonej liczby szkód zakłady ubezpieczeń będą chciały utrzymać rentowność w ubezpieczeniach OC i AC. Skutkiem tego będzie w przyszłym roku wzrost stawek za polisy.


Wyższa płaca minimalna wpłynie na ceny kar za brak OC


Ceny kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC ustala się od kwoty minimalnej płacy w kraju. Jednoznaczne jest więc, że jeśli ona wzrośnie to kary za brak OC również wzrosną. W przypadku samochodów osobowych najwyższa kara za brak OC będzie wynosić 6020zł. Dla porównania 10 lat temu było to 3000zł.


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pragniemy życzyć Państwu spokojnych, zdrowych Świąt w gronie rodziny. Zespół Twój Ekspert.

Kraków, 22.12.2021r.


 

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page