top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia pojazdu - dlaczego warto je znać ?

Kiedy zamierzamy podpisać umowę dotyczącą ubezpieczenia pojazdu, ważne jest aby zapoznać się przed z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dlaczego to istotne ?

Zacznijmy od tego, czym jest OWU ?


Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który zawiera najistotniejsze informacje dotyczące twojego ubezpieczenia. Obejmuje wszystkie umowy ubezpieczeniowe, które zawierane są między ubezpieczycielem, a klientem.


Co dokument OWU powinien zawierać ?


  1. Zasady zawarcia umowy ubezpieczenia (okres zawarcia umowy, dane osoby ubezpieczonej).

  2. Zakres ubezpieczenia (od jakich zdarzeń ubezpieczony będzie mógł uzyskać świadczenia).

  3. Obowiązki i odpowiedzialność ubezpieczyciela oraz klienta (jakie kroki powinien podjąć klient starając się o uzyskanie świadczenia oraz jakie wytyczne spoczywają na ubezpieczycielu).

  4. Definicje ważnych pojęć (ubezpieczyciel definiuje pojęcia takie jak kolizja, awaria pojazdu, kradzież itd.)

  5. Ubezpieczyciel przedstawia zdarzenia, w których nie wypłaci odszkodowania (np. uzyskanie świadczenia związanego z kolizją nie dotyczy wtedy, gdy pojazd nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC).

Przed podpisaniem każdej umowy, ubezpieczyciel zobowiązany jest do przedstawienia klientowi dokumentu OWU. Dokument ten znajdziemy także przy każdej ofercie internetowej ubezpieczyciela, każdy może się z nim zapoznać w dowolnej chwili.


Dlaczego warto zapoznać się z OWU ?


Dokument ten obowiązuje nie tylko przy zawieraniu umów o ubezpieczenie samochodu, ale także sprzętu RTV, nieruchomości i innych. Zawiera okres trwania umowy, dzięki któremu wiemy, czy możemy ją wcześniej rozwiązać lub przez jaki czas obowiązuje nas karencja. Ważne jest abyśmy znali treść ogólnych warunków ubezpieczenia, ponieważ uchroni nas to od zbędnych nieporozumień na linii ubezpieczyciel-klient. Poza tym, OWU daje nam instrukcje jak krok po kroku uzyskać świadczenie, w których sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić nam jego wypłaty. Jak postępować, gdzie co zgłosić itd. Musimy pamiętać, że jeżeli chcemy aby nasze oczekiwania wobec polisy były spełnione, warto zapoznać się dokładnie z treścią OWU.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu pewnych treści OWU lub chcesz je omówić w związku z zainteresowaniem którąś z ofert, skontaktuj się z nami mejlowo lub telefonicznie, Twój Ekspert dołoży wszelkich starań aby spełnić wszystkie twoje oczekiwania.Kraków, 14.02.21r.

 
17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page