top of page
Szukaj
  • Mirosław Mamoń

Ochrona zniżki OC, AC. Czy warto wykupić?


Czym jest ochrona zniżki OC/AC?

Większość Towarzystw tak to przedstawia:

Ochrona zniżek OC i/lub AC gwarantuje zachowanie zniżek w OC/AC za bezszkodową jazdę na dotychczasowym poziomie, gdy właściciel lub kierowca ubezpieczonego samochodu spowoduje kolizję czy wypadek.

Czego nie dodają w swoich reklamach? Spróbujmy to wypunktować.

1. Każde TU jest zobowiązane do raportowania każdego zdarzenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tak więc wszystkie Towarzystwa oprócz obecnego ubezpieczyciela uwzględnią tą szkodę przy kalkulacji składki.

2. Większość TU wprowadza ograniczenia w działaniu ochrony zniżek jak wiek właściciela np. powyżej 26 lat, wysokość szkody (w HDI jest to do 2000 zł, W Warcie do 5000), co najmniej 1 rok bezszkodowy w danym TU (Compensa) itp.

3. Nie gwarantuje to utrzymania ceny polisy na dotychczasowym poziomie jak, że zniżka za bezszkodową jazdę jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na składkę. Jeśli cena wzrośnie Towarzystwo nie wyjaśni nam dlaczego i jaką procentowo zniżkę aktualnie posiadamy. Tym bardziej nie zrobi tego agent.

4. Mimo posiadania ochrony zniżek często agent proponuje transfer do innego Towarzystwa na korzystniejszych warunkach.

Jakie mam obecnie zniżki?

Tu także trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Każde Towarzystwo ma własny system naliczania zniżek i zwyżek po szkodzie. Najczęstszym systemem jest 10% za każdy bezszkodowy rok (osobno w OC i AC) aż do osiągnięcia 60%. Trwa to od 3 do 8 lat. Są jednak Towarzystwa, które chwalą się, za każdy rok przyznają 20% (MTU) lub przyznają maksymalną na poziomie 70% (Proama). Podobnie sytuacja wygląda z kasowaniem zniżek po szkodzie. W większości TU w pierwszym roku po szkodzie należy się spodziewać 20% zwyżki.


Poniżej przykładowa tabela Bonus Malus (zniżka/zwyżka) jednego z Towarzystw.Ile to kosztuje i kiedy opłaca się wykupić?

Przy wysokich przebiegach rocznych i posiadaniu wypracowanych zniżek warto rozważyć omawianą opcję. Szczególnie gdy jesteśmy przywiązani do jednego Towarzystwa.

W przypadku gdy zamierzamy udostępniać nasz pojazd niedoświadczonemu kierowcy rekomendujemy wykupienie ochrony zniżek zarówno w OC jak i AC.

Koszt jeśli chodzi o OC zaczyna się od 20 zł/rok, w przypadku AC od 50 zł/rok. W niektórych TU jest kwota sztywna, w innych zależna od historii klienta, wysokości szkody itp. Nie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ochronę zniżek.


Mamy nadzieję, że powyższe uwagi pomogą Wam w podjęciu decyzji. Jeśli nie, pozostaje telefon do Twojego Eksperta:) Kinga 73962326.


MM 21/04/23


21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page