top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Czy w 2022 roku będą większe kary za brak polisy OC? Co się zmieni ? Jakie to będą kwoty ?

Zaktualizowano: 16 wrz 2021


Według polskiego prawa zarejestrowany pojazd osobowy musi być ubezpieczony. Bez wyjątku. W tej kwestii nie ma żadnych odstępstw, ale za brak ważnej polisy OC możemy bardzo słono zapłacić. Aktualnie na 2021 rok są to duże kwoty, które zależne są też od mijającego terminu płatności oraz minimalnej pensji brutto obowiązującej w kraju. Jak sytuacja klaruje się na 2022 rok ?


Zacznijmy od tego, że rząd określił już minimalną pensję brutto na 2022 rok, będzie to 3010 zł. Analogicznie do nowej kwoty wzrosną również kary za brak aktualnego ubezpieczenia OC. W nowym roku kierowca za zwłokę opłaty OC dłuższą niż 14 dni będzie musiał zapłacić dwa razy więcej jak minimalna pensja czyli 6020 zł. Dużo, prawda ? Od 4 do 14 dni kwota ta będzie równa minimalnej pensji - 3010 zł. Natomiast do 3 dni przerwy w ubezpieczeniu OC kara będzie wynosić 1204 zł. Inne kwoty będą dotyczyć właścicieli motocykli oraz samochodów ciężarowych. Jak widzimy w kwestii ubezpieczenia OC "skleroza boli" szczególnie nasze portfele !! Ze statystyk za 2020 rok Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny skontaktował się w celu uiszczenia dodatkowej opłaty aż do 199 tysięcy osób. Pamiętaj, że agencja, w której się ubezpieczasz nie ma w obowiązku informowania cię o terminie polisy OC. Ty jesteś za to odpowiedzialny. TE przypomina na 14 dni przed terminem formą SMS lub na życzenie mejlem. Warto pamiętać także, że przy nabyciu nowego pojazdu, ubezpieczenie starego właściciela nie wznawia się automatycznie. Nawet w przypadku, gdy nie używamy danego pojazdu, ponieważ jest np. nie sprawny, nie zwalnia nas z tego aby go ubezpieczyć. Może nie zostaniemy sprawdzeni przez policję, ale UFG posiada swój system, który wyłapuje przerwy w OC. Nie łudźmy się więc, że w takim przypadku kara nas ominie. Zajrzyj do naszego postu o karach za brak OC w 2021 roku -> Ile wynosi kara za brak OC w 2021 roku ?


Twój Ekspert zawsze przygotuje dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC dostosowaną do twoich potrzeb. Zapoznaj się z naszą ofertą. W razie pytań zapraszamy do kontaktu poprzez czat, zapraszamy też do naszego biura w Krakowie !
Kraków, 15.09.2021.


 

www.autokult.pl


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page