top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Czy moje ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie ?


Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie przedłuży się samo, jeśli spóźnimy się ze spłaceniem raty za polisę OC. Wiąże się to z przerwaniem ciągłości w posiadaniu ubezpieczenia, którego skutkiem jest wysoka kara. I wykrywa to nie tylko policja ale także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który posługuje się narzędziem wirtualnego policjanta, którego zadaniem jest wyłapywanie przerw w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety nawet jeśli do sytuacji doprowadzimy nieświadomie musimy liczyć się z konsekwencjami otrzymania kary finansowej.


Według Funduszu, jedną z sytuacji, które prowadzą do problemów z ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego, jest zmiana właściciela pojazdu, która wymaga dopełnienia szeregu formalności. "Zbywca pojazdu musi zgłosić ten fakt zarówno do właściwego urzędu (organu rejestrowego), jak i zakładu ubezpieczeń, a na dokonanie tych dwóch czynności są różne terminy" - zaznaczył rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, zbywca ma 30 dni od daty sprzedaży (lub darowizny) na zawiadomienie starosty. "Jeśli tego nie zrobi, naraża się na karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Konsekwencje mogą być jeszcze bardziej przykre, jeśli okaże się, że osoba, która kupiła pojazd, nie dokonała stosownego zgłoszenia w swoim wydziale komunikacji. Wówczas w razie wykroczeń to np. na poprzedniego właściciela będą na wystawiane ewentualne mandaty na podstawie odczytów z fotoradarów" - wyjaśnił.

Dodał, że równie ważne jest zgłoszenie sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi, który wystawił polisę OC. "Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty zbycia pojazdu. Jeśli zakład ubezpieczeń nie zostanie poinformowany o sprzedaży, to po upływie okresu ważności poprzedniej polisy wystawi kolejną na dotychczasowego właściciela i będzie domagał się uiszczenia składki" - zaznaczył.


Kolejną przyczyną braku ciągłości ubezpieczenia OC to nieopłacenie pełnej składki przed końcem okresu obowiązywania polisy. Jeśli pełna cena polisy nie zostanie opłacona przed końcem trwania umowy, ubezpieczenie nie zostanie odnowione automatycznie. Brak ochrony nawet jeden dzień, może kosztować właściciela pojazdu dodatkową opłatę nakładaną przez UFG, a w razie spowodowania kolizji lub wypadku zostanie on obciążony kosztami wypłaconych świadczeń.


Pewność przedłużenia polisy OC mamy wtedy jeśli z góry płacimy całą kwotę ubezpieczenia, jest to więc najlepsze wyjście aby zapewnić sobie automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC.


Twój Ekspert

Kraków, 23.06.2022r.

 

Źródło:

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page