top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Wynajmujesz mieszkanie lub jesteś najemcą ? Przeczytaj jakie ubezpieczenie ci się przyda.


Wynajem mieszkania w przeciągu ostatnich miesięcy mocno podrożał. Według Raportu „Studenci na rynku pracy” przeprowadzonego przez Centrum AMRON i Warszawski Instytut Bankowości 52 proc. uczących się w trybie stacjonarnym decyduje się na wynajęcie mieszkania samodzielnie lub wraz ze znajomymi. Jednak w tym roku będzie to szczególnie trudne i kosztowne.

Dane opublikowane w sierpniu przez serwis morizon.pl pokazują, że w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu średnie ceny ofertowe najmu wzrosły na przestrzeni ostatniego roku przeciętnie o 34 proc. . Przy wynajmie warto zdecydować się na polisy ubezpieczeniowe, dzięki którym zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort psychiczny na wypadek niefortunnych zdarzeń. Polisy ubezpieczeniowe także poszły w górę natomiast mniej niż inflacja a cena polisy to jeden z elementów jaki wpływa na kwotę czynszu ustalaną przez właściciela mieszkania. I tak najwięcej za roczną ochronę swoich nieruchomości zapłacili właściciele w Małopolsce – średnio 405 zł i o 5,7 proc. więcej w ujęciu r./r. Warto zaznaczyć, że wzrost cen był tu najniższy wśród wszystkich województw i mniejszy od średniej krajowej, która oscylowała w granicach 18 proc. Poziomy składek dla pozostałych trzech „akademickich” lokalizacji kształtowały się na zbliżonym poziomie. Na Dolnym Śląsku średnia cena polisy wyniosła 387 zł (wzrost o 16 proc. rok do roku). Właściciele nieruchomości w województwach mazowieckim i wielkopolskim płacili odpowiednio 375 i 369 zł. Jednak wzrost stawek w Wielkopolsce był jednym z trzech najwyższych w skali całego kraju – ochrona nieruchomości podrożała tu średnio o 1/4 w ujęciu rok do roku.

Osoby, które wynajmują powinny pomyśleć o zabezpieczeniu swojej własności poprzez odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Zagwarantuje ona ochronę od zdarzeń losowych takich jak zalanie, pożar, czy huragan oraz ryzyk związanych z kradzieżą z włamaniem, rabunkiem, czy aktami wandalizmu. Jednak w przypadku nieruchomości na wynajem powinniśmy ubezpieczyć nie tylko mury i elementy stałe oraz ruchomości domowe, ale także szkody, które może wyrządzić najemca.

Jeżeli jesteś najemcą również możesz się zabezpieczyć. Aby zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo, a także uwiarygodnić się w oczach właściciela, powinien wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem ochrony o OC najemcy. Druga polisa zadziała, w przypadku wyrządzenia szkód w lokalu lub jego wyposażeniu, które nie są naszą własnością. Jednak wprowadzając się do cudzego mieszkania, należy pamiętać również o ochronie własnych ruchomości, które będą się tam znajdowały.


Twój Ekspert


Kraków, 20.10.2022 r.

 

Źródło:


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page