top of page
Szukaj
  • Mirosław Mamoń

Ubezpieczenie Pojazdu dla Młodego Kierowcy: Co Powinieneś Wiedzieć?Młody kierowco, zanim przystąpisz do zakupu swojego pierwszego samochodu, warto zrozumieć, jakie kwestie są kluczowe przy ustaleniu wysokości składki przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Najważniejszym i jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniem  jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC), które chroni kierowcę przed konsekwencjami spowodowanych przez niego kolizji i wypadków. Zakres OC reguluje ustawa, a więc w każdym Towarzystwie jest identyczny.

Na wysokość ubezpieczenia dla młodego kierowcy największy wpływ mają wiek oraz doświadczenie:

  • Młody wiek – Towarzystwa Ubezpieczeniowe sugerując się statystykami wypadków podnoszą składki dla kierowców poniżej 25 roku życia, nawet dla tych z dużymi umiejętnościami (zapewne takimi jak Twoje!)

  • Okres posiadania prawa jazdy –  doświadczenie jest istotnym czynnikiem decydującym o wysokości składki, dla właścicieli pojazdu ze stażem krótszym niż 3 lata od odebrania prawa jazdy, Towarzystwa Ubezpieczeniowe podnoszą składki za ubezpieczenie.

Poza wiekiem oraz doświadczeniem za kierownicą na wysokość składki polisy dla Twojego nowego samochodu będzie miało wiele innych istotnych czynników.

  • Historia ubezpieczenia – to czy ubezpieczający w ciągu ostatnich lat spowodował szkodę.

  • Kod pocztowy - w dużych miastach, gdzie ruch uliczny jest intensywny, składki są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miejscowościach o ograniczonym ruchu drogowym.

  • Wiek pojazdu – z reguły młodsze pojazdy mają niższe składki od starszych.

  • Marka pojazdu – wybierając modele pojazdu np. marki Kia lub Dacia, można spodziewać się znacząco niższych kosztów ubezpieczenia niż w przypadku np. sportowych modeli BMW lub Mercedesa, co związane jest z mniejszą liczbą zarejestrowanych wypadków.

  • Pojemność silnika pojazdu - ma istotny wpływ na koszty ubezpieczenia, gdzie zazwyczaj pojazdy o większej pojemności są obarczone wyższymi składkami ubezpieczeniowymi.

Przykładowo składka ubezpieczenia 15 letniego BMW z silnikiem 2,5l będzie dużo większa niż np. Renault Clio w podobnym wieku.


Kiedy już wiemy co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia, warto zastanowić się, jakiego rodzaju ochrony potrzebujemy. Oprócz podstawowego ubezpieczenia OC, warto rozważyć dodatkowe opcje, takie jak AC (ubezpieczenie autocasco), ASS (Assistance) czy NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków). Odpowiedni zakres ochrony zapewni nam spokój w przypadku zaistniałego incydentu drogowego.


AC - Autocasco, to rodzaj ubezpieczenia samochodu, które chroni pojazd przed różnymi skutkami szkód. Zarówno w przypadku zdarzeń drogowych, jak i innych sytuacji, takich jak kradzież, zniszczenia przez siły natury (np. gradobicie, powódź, pożar) i działania osób trzecich np. akty wandalizmu.

NNW - Ubezpieczenie NNW to rodzaj ochrony, która zapewnia odszkodowanie zarówno kierowcy jak i pasażerom pojazdu w przypadku doznania obrażeń ciała lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie NNW ma na celu finansowe zabezpieczenie ubezpieczonej osoby lub jej rodziny w sytuacji, gdy dojdzie do poważnych obrażeń ciała lub śmierci w wyniku wypadku.

Assistance to rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która zapewnia pomoc i wsparcie w sytuacjach awaryjnych lub nagłych przypadkach podczas podróży. To oznacza, że w razie potrzeby, ubezpieczyciel zapewnia profesjonalną pomoc w przypadku wypadku drogowego, kolizji, awarii pojazdu, kradzieży samochodu, problemów technicznych, czy nawet w przypadku utraty kluczyków czy braku paliwa w pojeździe.


Jeśli zapoznałeś się z całym tekstem i jesteś zainteresowany ubezpieczeniem nowego pojazdu to dobrze trafiłeś! Jako “Twój Ekspert” współpracujemy z 22 Towarzystwami Ubezpieczeniowymi z całej Polski. Dzięki czemu możemy wspólnie usiąść, zastanowić się i znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia dla Ciebie i Twojego pojazdu. Zapraszamy do kontaktu.


27/11/2023

Michał Zielonka

Twój Ekspert Sp. z o.o.57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page