top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

OC a szkoda wyrządzona przez pasażera. Czy polisa OC działa w takiej sytuacji ?


Parking to miejsce, gdzie również może dojść do szkody. Nie tylko z winy kierowcy, ale również pasażera lub zwyczajnie osoby, która dla przykładu jedzie w stronę samochodu wózkiem z zakupami. Sytuacji powodujących szkodę w obrębie parkingu jest wiele. Tylko, co wtedy ? Jak działają polisy ? Czy powinniśmy dzwonić po policje ? Jak się zachować ? Dowiedz się więcej i przeczytaj wpis !


Przytoczmy sobie przykładową sytuację. Parkujesz na parkingu i nie wyszedłeś jeszcze z auta, obok podjeżdża samochód i osoba wysiadając z pojazdu drzwiami wgniata ci karoserię. Postanawiacie spisać oświadczenie, kontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem w celu zgłoszenia szkody i czekasz na otrzymanie odszkodowania, ale ubezpieczyciel odmawia. Niestety w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj odmawiają wypłaty pieniędzy. Dlaczego ?


Istnieje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 34 ust. 1, która jasno mówi, że o odszkodowanie z polisy OC możemy ubiegać się wtedy jeśli sprawcą szkody jest kierowca pojazdu lub jego właściciel. Ale to nie wszystko. O odszkodowanie możemy się starać także, gdy do szkody przyczynił się pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu lub, gdy szkodę wyrządzi dziecko do lat 13, które jest pod opieką właściciela lub kierowcy pojazdu - ponosi za nie odpowiedzialność.


Jak wygląda sytuacja, kiedy szkodę wyrządzi pasażer nie będący kierowcą ani właścicielem pojazdu ?


Jeżeli szkodę na naszym pojeździe wyrządzi pasażer będący kompletnie osobą trzecią, odszkodowanie z polisy OC nie przysługuje. Nie oznacza to, że koszty naprawy będziesz musiał pokrywać sam. Jeżeli osoba ta posiada OC w życiu prywatnym, możemy z tej polisy pokryć naprawę. Jeżeli nie, pozostaje nam dogadać się z daną osobą.


Co w sytuacji kiedy wrócimy z zakupów i zastaniemy swoje auto z porysowanym bokiem bez sprawcy ani jego danych ?


Niestety podstawowa polisa OC nie obejmuje takich zdarzeń. W takim przypadku powinniśmy zadzwonić na policję i spisać zdarzenie. Możliwe, że akurat miejsce wyrządzenia szkody obejmuje monitoring, który jest bardzo pomocny w odnalezieniu sprawcy. A może jesteś posiadaczem ubezpieczenia AC? Tutaj sytuacja staje się bardziej klarowna, jednakże mimo wszystko będziesz potrzebować notatki policyjnej, na podstawie której ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie.


Zdarza się, że są ludzie, którzy chcą być w porządku i jeżeli nie czekają na właściciela pojazdu, któremu wyrządzili szkodę to zostawiają za wycieraczką karteczkę ze swoimi danymi. To daje nam szansę na dogadanie się i rozwiązanie problemu. Jednak niestety to się rzadko zdarza więc przygotuj się na każdą z możliwości razem z Twój Ekspert. Skontaktuj się z nami a wspólnie wybierzemy najlepszą ofertę ubezpieczenia.


Kraków, 20.10.2021 r.


Odwiedź nasz profil na Facebook'u i polub nas :)29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page