top of page
Szukaj
  • kingaglinska1

Kolizja pożyczonym samochodem. Kto zostanie obciążony kosztami ? Jak działa w tym przypadku OC ?


Zdarzają się sytuacje, w których pożyczamy swój samochód komuś z rodziny czy znajomemu. Czy jednak przeszło nam przez myśl jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą kolizja spowodowana przez pożyczającego nasz pojazd ? W tym wpisie dowiesz się więcej na ten temat.


Kto pokrywa koszty uszkodzonego pojazdu podczas kolizji ?


W przypadku stłuczki z winy kierującego pojazdem, odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC właściciela pojazdu, nie kierującego. Najczęściej nie ma z tym problemu, bo właściciel i kierowca to jedna i ta sama osoba. Ale sprawa komplikuje się, gdy znajomy, współpracownik, albo ktoś z rodziny pożycza od Ciebie auto, albo tym autem Cię odwozi i doprowadza do stłuczki. Pożyczając komuś samochód po prostu ryzykujesz. A ryzykujesz między innymi utratą zniżek. Przy zawieraniu kolejnej umowy możesz zapłacić nawet kilkaset złotych więcej.


Czy kierowca, który spowodował kolizję ma w obowiązku pokryć koszty naprawy pożyczonego samochodu ?


Jeżeli szkoda była niewielka (zarysowanie, drobna stłuczka) możesz poprosić znajomego, aby pokrył koszty naprawy. Jeśli jednak doszło do poważniejszego wypadku, a w grę wchodzić będą raczej tysiące niż setki złotych, bez odszkodowania z OC się nie obejdzie. Wtedy możesz poprosić kierowcę, aby pokrył różnicę Twojej składki za ubezpieczenie wynikającą z utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Aby zakończyć sprawę bez zgrzytów, możecie napisać oświadczenie mówiące o tym, że kwota ta wyczerpuje jakiekolwiek przyszłe roszczenia związane ze szkodą. Ty dostaniesz rekompensatę, a sprawca zdarzenia będzie mieć pewność, że nie będziesz żądać od niego w przyszłości dodatkowych pieniędzy.

Jeśli nie możesz się dogadać z kierowcą, który pożyczył od ciebie samochód i doprowadził do kolizji to ostatecznie możesz założyć sprawę w sądzie. Strat, jakie poniosłeś tracąc zniżki, możesz domagać się w postępowaniu cywilnym.

Są jednak wyjątki kiedy to kierowca jest obciążony całkowitym pokryciem kosztów kolizji :

- doprowadził do wypadku umyślnie,

- prowadził pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,-

- prowadził bez uprawnień,

- zbiegł z miejsca zdarzenia.


Pamiętaj, że pożyczając samochód zawsze ryzykujesz !


04.08.2022r. , Kraków.

Twój Ekspert

 

Źródło:27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page