top of page
Szukaj
  • Mirosław Mamoń

GAP i stała suma ubezpieczenia a inflacja.


Na początek wyjaśnienie terminów.


GAP (z języka angielskiego Guaranteed Asset Protection), to ubezpieczenie od straty finansowej, które bywa również określane ubezpieczeniem od utraty wartości pojazdu.

GAP jest skierowane do osób kupujących samochód na kredyt lub korzystających z leasingu. Zapewnia ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie. Zwykle polisa pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC.

Może być zawarte na okres od roku aż do końca trwania leasingu.

Z reguły funkcjonuje jako samodzielne ubezpieczenie, często połączone z umową leasingu bądź kredytu.


Stała suma ubezpieczenia to podobnie jak GAP ubezpieczenie dobrowolne funkcjonujące razem z ubezpieczeniem AC jak opcja dodatkowa.

Zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej w wysokości wartości auta na dzień zakupu ubezpieczenia niezależnie od dnia powstania szkody.


„Wystarczy przejechać przez próg salonu samochodowego, by stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Utrata wartości samochodu tuż po zakupie sięga 10%, a po trzech latach może wynieść od 30 do 50%.”

Tak jeszcze niedawno było i rekomendowaliśmy naszym klientom powyższe opcje, szczególnie przy zakupie nowego pojazdu.


Towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają pojazdy na podstawie katalogów Eurotax lub Info Ekspert na dzień zawarcia polisy. W przypadku aut z salonu jest to zwykle faktura.

Według naszych obserwacji na podstawie kilku tysięcy odnowionych w ostatnim roku polis w ok. 80% przypadków wartość samochodów oraz jednośladów wzrosła! W pozostałych przypadkach notujemy nieznaczny spadek lub utrzymanie wartości. Głównie w przypadku aut nowych.


Leasingi ostatnio, co nie dziwi, kuszą swoich klientów bezpłatnym GAPem w swojej ofercie.

Większość Towarzystw oferuje stałą sumę ubezpieczenia za dopłatą podobną jak przed rokiem.


Tu przechodzimy do setna sprawy. Czy to się wciąż opłaca? Według mnie w czasach dwucyfrowej inflacji zdecydowanie nie!

Wyobraźmy sobie hipotetyczny przypadek. Ubezpieczamy roczny samochód wyceniony przez TU na 200.000 zł z opcją stałej sumy ubezpieczenia. Ekstra koszt to min 300 zł. W dziesiątym miesiącu trwania ubezpieczenia auto zostaje skradzione. Eurotax wycenia auto w tym dniu na 210.000 zł.

Ile wypłaci nam Towarzystwo Ubezpieczeń? Obawiam się, że nie więcej niż 200.000. Ponosimy stratę 10.000 zł + różnica w składce.


Sytuacja zależy od tendencji rynkowych związanych z wartością pojazdów używanych. Inflacja jest tu znaczącym acz nie jedynym czynnikiem mającym wpływ zmiany wartości.

Sugerujemy przed decyzją o wykupie zabezpieczenia przed utratą wartości pojazdu przeanalizowanie trendów panujących na rynku.


21/08/2023

Mirek Mamoń

Twój Ekspert Sp. z o.o.

26 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page